ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի պատգամավոր, Եվրոպայի հարցերով ստվերային նախարար Սթիվըն Դոութին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, դիմելով նախարարին, նշել է, որ ողջունելի է Հարավային Կովկասի նկատմամբ նրա հետաքրքրությունը` հավելելով` տեղեկացված է, որ նա ուշադրության կենտրոնում է պահում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակն ու զարգացումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նաեւ երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի համար կենսական հարցերում նախարարի հստակ դիրքորոշման, ՄԹ խորհրդարանում Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող պարբերաբար հնչող ուղիղ հայտարարությունների համար, այդ թվում` Լաչինի միջանցքի արգելափակման առնչությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հարավային Կովկասի ներկա իրավիճակին` առանցքային համարելով առկա անվտանգության հարցերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Բարձրաձայնվել է ադրբեջանական պատանդառության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների հայրենադարձության հարցը:

Делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, встретилась с членом Палаты общин парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, теневым министром по европейским делам Стивеном Доути.
Обращаясь к министру, спикер НС отметил, что приветствует его интерес к Южному Кавказу, добавив, что ему известно, что он держит в центре внимания ситуацию и развития в регионе.
Председатель НС также выразил благодарность за четкую позицию министра по жизненно важным для Армении и Нагорного Карабаха вопросам, за его периодические прямые заявления в парламенте Соединенного Королевства с осуждением действий Азербайджана, в том числе блокирование Лачинского коридора.
На встрече обсуждалась текущая ситуация на Южном Кавказе, в качестве ключевых рассматривались существующие вопросы безопасности.
Спикер НС РА подробно представил   препоны, вызванные Лачинским кризисом. Поднят вопрос о репатриации наших соотечественников, находящихся в заложниках Азербайджана.